Jak prospěšná je hořčice?

Než byla objevena a zušlechtěna její silná chuťová síla, byla hořčice považována za čistý léčivý produkt. Nyní ji odborníci pro výživu potvrzují její příznivé vlastnosti a doporučují ji zejména k tučným jídlům, jako je klobása, protože stimuluje trávení a činí těžká jídla stravitelnější. Kořenitost stimuluje slinění a tvorbu žaludeční šťávy. Tajemství spočívá v hořčičných olejích, které mají protizánětlivé a antibakteriální účinky a dokážou omezit růst některých virů a plísní. Osvědčeným domácím lékem je hořčičná koupel jako koupel nohou, kterou lze snadno vyrobit z hořčičného prášku a vody teplé maximálně na 42°C. To je prý velmi příjemné a pomáhá při nachlazení a jiných onemocněních dýchacích cest, ale také při migrénách a poruchách spánku. Živiny, díky kterým je hořčice tak zdravá, jsou především vitamín B3 (niacin). To hraje důležitou roli v různých metabolických procesech v těle. Dále obsahuje vápník, draslík, hořčík, sodík a fosfor. Kalorická bilance je také působivá, pouhých 86 kcal na 100 gramů. Díky tomu je štíhlým vítězem grilovacího bufetu ve srovnání s jinými dipy, jako je kečup, majonéza nebo barbecue omáčka.

Česneková hořčice s bylinkami


Je-li hořčice vyrobena z kvalitních surovin, chemické konzervanty ani nepotřebuje. Antimikrobiální účinky totiž mají už samotná hořčičná semínka, resp. silice v nich obsažené, které současně odpovídají za palčivou chuť. Dalšími přírodními konzervanty jsou ocet a sůl, bez nichž se hořčice neobejde. Naši česnekovou hořčici vyrábíme ze semínek, které následně vylisujeme. Ze suchých pokrutin mícháme hořčici. Další produkty olej a sedlinu využíváme při výrobě dresinku

 

Nahoru na přehled

Jablečná hořčice


Výstižnější a přesnější název zní: "Jablko třikrát jinak s bílou hořčicí." V jejím složení je běžné jablko, syrový jablečný mošt (ten nahrazuje vodu) a jablečný ocet. Výsledkem je kombinace pálivě ovocná chuť, doplněná sladkokyselou složkou fruktozy a octu. S touto hořčicí dochutíte váš ovocný či zeleninový salát.

 

Nahoru na přehled

Moravská hořčice


Když smícháte rozemleté semena hořčice s vodou spustíte enzymatický proces. Výsledkem je výrazná štiplavost a ostrá chuť. Ostrost zmírníme přidáním kyselé látky, která enzymatický proces zastaví. Složení nahrubo rozemleté černé a bílé hořčice je doplněno vinným octem a červeným vínem.

 

hořčice Karotenka


Pod tímto názvem se skrývá malý experiment. Při výrobě hořčice použijeme částečně čerstvou karotkovou šťávu místo vody. Vznikne tak plnotučná hořčice s beta – karotenem, který v syrovém stavu obsahuje vitamín A. Samotná karotka nemá výraznou chuť a jediným odlišným prvkem je její oranžová barva. Nečekejte, že tato hořčice má nìjaké léčebné účinky, prostě tímto výrobkem chceme spolupracovat s přírodou.

 

Valašská hořčice


Ze švestek se, mimo povidel a slivovice, dá vyrobit i tato pochoutka. Dejte si ji jako přílohu k masu nebo sýrùm. A když budete dělat ovocný salát, hořčici rozmíchejte s trochou oleje a máte mírnì štiplavý ovocný dresink. Jemná a sladká chuť švestek k tomu skvěle hodí. hořčice obsahuje jablečný ocet vlastní výroby , a včelí med. Tahle kombinace zkrátka chutná skvěle!. List výrobku

 

Nahoru na přehled

Plnotučná hořčice


Lokální výrobek. Pěstitelem hořčice je ZD Ostrožsko a jablečný ocet je vlastní výroby ze šťavy z tuzemských jablek. V naší malé provozovně hořčici pomeleme a následně z ní vyrobíme pikantní přílohu. Nejčastější využití speciálních hořčic je v kuchyni jako dochucovadlo k uzeninám, masům, do dresinků, majonéz, salátů, pomazánek, studených i teplých omáček. Patří také mezi nezbytné doplňky grilovací sezóny. Díky jablečnému octu má hořčice jinou - ovocnější příchuť.

 

 

Kremžská hořčice


A už si dáváte na talíř jakoukoli hořčici, její základ je vždy stejný: patří do nìj hořčičné semeno, sùl a ocet. Samotné semeno pak určuje pálivost a chu pochoutky. Ze směsi semen černé a bílé hořčice se vyrábí kremžská hořčice, která se konzumuje jen v česku a v Rakousku. Na celkové spotřebì má menší podíl, nepřibarvuje se vùbec a díky vyššímu procentu cukru je nasládlá. Semena černé hořčice jsou hruběji drcená.

Klikvová hořčice


Klikva velkoplodá neboli americká brusinka se hodí jako pøíloha k hovězímu masu. Tahle kombinace zkrátka chutná skvěle!. Obsahuje jablečný ocet vlastní výroby. Velmi snadno z ní vyrobíte přidáním oleje za stálého míchání dresink na ovocné saláty. Připravte si na oslavu nebo párty sýrový talíø s klikvovýn dresinkem.

 

List výrobku

 

 
 KAROTKIN – dodavatel produktù ze Slovácka a Bílých Karpat - česká republika.
© 2011 GAPROJEKTY